Home » Narzędzia i zródła » Biblioteka techniczna » Zastosowania szkła » Szkło wygrzewane

Obniż ryzyko wynikające z inkluzji siarczku niklu

Szkło typu „float” zawsze ma jakieś niedoskonałości. Jeden z ich rodzajów to inkluzje siarczku niklu (NiS). W większości przypadków inkluzja siarczku niklu jest stabilna i nie powoduje żadnych problemów, jednak istnieje ryzyko spowodowania spontanicznych pęknięć w pełni hartowanego szkła przez siarczek niklu. Szkło pęka zazwyczaj z powodu naprężenia termicznego, jakości krawędzi, uderzenia, wiatru lub obciążenia mechanicznego. Pęknięcia spowodowane inkluzjami siarczku niklu są rzadkie, jednak mogą wystąpić bez obecności żadnego z ww. czynników.

Co to jest inkluzja siarczku niklu (NiS)?
Inkluzja siarczku niklu to rzadka niedoskonałość, która może mieć miejsce jeśli w procesie wytwarzania szkła uczestniczą element bogate w nikiel. Elementy te, takie jak stal nierdzewna, mogą łączyć się z siarką, tworząc siarczek niklu.

Gdy szkło poddawane jest obróbce cieplnej dla uzyskania w pełni hartowanego szkła, skupiska siarczku niklu zmieniają się z tzw. struktur niskotemperaturowych do struktury wysokotemperaturowej, krystalicznej. Po szybkim ochłodzeniu, cząsteczki siarczku niklu nie mogą w całości wrócić do swojej pierwotnej postaci (niskotemperaturowej).

Z czasem siarczek niklu może powoli zmienić swoją postać na postać niskotemperaturową, powodując wzrost objętości o 2-4%. Ten wzrost może powodować pęknięcia. Producenci szkła, włącznie z Guardian, dokładają wszelkich starań, aby unikać elementów zawierających nikiel w mieszance używanej do produkcji szkła. Przypadki inkluzji siarczku niklu są bardzo rzadkie.

Wygrzewanie szkła ( tzw. Heat Soak Test HST)  to proces mający na celu wyeksponowanie inkluzji siarczku niklu w szkle hartowanym przed oddaniem szkła do użytkowania. Proces ten polega na umieszczeniu szkła w specjalnej komorze i podnoszeniu temperatury do ok. 2900C, aby przyspieszyć ekspansję siarczku niklu. Ma on na celu spowodowanie pęknięcia szkła z inkluzją siarczku niklu w komorze wygrzewania, dzięki czemu ryzyko pęknięcia szkła podczas użytkowania spada.

Guardian oferuje wyroby ze szkła powlekanego SunGuard, które można bezpiecznie poddawać wygrzewaniu. Uwaga: proces wygrzewania nie daje 100% skuteczności, podnosi koszty o niesie ze sobą ryzyko obniżenia odporności szkła hartowanego na ściskanie.

Projektanci mogą również obniżać ryzyko pęknięć spowodowanych inkluzją siarczku niklu poprzez wskazywanie szkła wzmacnianego termicznie lub szkła laminowanego. Chętnie pomożemy w znalezieniu odpowiedniej opcji.

Więcej informacji uzyskasz dzwoniąc pod numer +48 34 323 93 00.

See SunGuard In ActionPoproś o próbkę

Guardian Logo

Guardian Częstochowa Sp. z o.o.
ul. W. Korfantego 31/35
42-200 Częstochowa, Poland
Tel.: +48 34 32 39 200
Fax: +48 34 32 39 206